Respekt for den private eiendomsretten er blant grunnelementene i Høyres ideologi.
Grunneiere må beholde retten til å forvalte sin eiendom i et langsiktig perspektiv, slik at verdiene holdes i hevd og kan overlates til neste generasjon i minst like god stand.
I Norge har vi et langt og viktig forhold til allemannsretten. Den omfatter rettigheter og plikter i forhold til bruk av innmark og utmark. Den skal gi oss muligheten til å ferdes i utmark. Høyre mener at det er viktig å sørge for adgang til friluftsområder, men grunneiere skal også ha rett til å utøve sin eiendomsrett. Bønder må i større og større grad finne andre næringsveier på gården for å få endene til å møtes, derfor må de få beholde råderett over egen eiendom og egen private vei.
I friluftsloven er innmark regnet som; hustomter og gårdsplasser knyttet til boliger og fritidshus, all dyrket jord, åker, eng, beplantninger, og lignende områder. Som innmark eller likt med innmark regnes også for eksempel engslått, kulturbeite, skogplantefelt og industriområde.
Dagens rettsregler for ferdsel og bruk i utmark og innmark er uklare. Enebakk kommunens forslag om at tunet på Børter gård ikke lenger skal omfatte stabburet på gården kan gi konsekvenser for svært mange gårder – ikke bare i Enebakk, men i hele Norge. Fra gammelt av måtte man ha hus, låve og stabbur for å kunne kalle eiendommen en gård. Nå ønsker altså kommunen å definere et stabbur ut av tunet for å presse igjennom retten til fri ferdsel.
Det er flere veier som fører til Østmarka og Børtervann og hvorfor må man på død og liv presse seg igjennom tunet på Børter gård? Grunneier viste stor vilje til å bidra til en praktisk løsning i våres. Dessverre var ikke flertallet fornøyde med den planlagte veien som ligger inne i kommuneplanen – de ville ha tilgang over tunet i tillegg. Enebakk Høyre er opptatt av å ha en konstruktiv dialog mellom kommunen og grunneier, hvor man i fellesskap kan komme frem til en løsning som kan dekke behovene til kommunens innbyggere og grunneieren. Vi vil ha en saklig dialog basert på fakta, og vi må kunne ta oss tid til å løse denne saken i samarbeidets ånd og ikke ved hjelp av rettsapparatet. Det er bedre med en god løsning i 2011 enn at administrasjonen og politikerne overkjører grunneieren i 2010.
Med vennlig hilsen
Tonje Anderson Olsen
Enebakk Høyre